/  Artykuły   /  Lekarze   /  Hipertensjolog – kim jest i czym się zajmuje?
hipertensjolog

Hipertensjolog – kim jest i czym się zajmuje?

Niewielu słyszało o tej specjalizacji, ponieważ w Polsce oficjalnie hipertensjologia zaczęła funkcjonować osobno od 2006 r. To efekt wzrostu zachorowalności na nadciśnienie tętnicze i związane z nim powikłania. Hipertensjolog znajduje przyczynę nieprawidłowości i dobiera odpowiednie leczenie. Niekoniecznie musi być farmakologiczne. Czasem zmiana trybu życia to najskuteczniejsze lekarstwo.

Hipertensjolog – nowa specjalizacja na współczesny problem

O problemie nadciśnienia tętniczego rozmawiamy z hipertensjolog dr n.med. Dorotą Niespodziewańską-Mierzyńską z placówki Luxmed w Chełmie.

Pani Doktor, kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym krwi?

 Wartości ciśnienia tętniczego krwi wg Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podane w mmHg wynoszą: 
  • optymalne 120 / 80,
  • prawidłowe 120-129 / 80-84,
  • wysokie prawidłowe 130 -139 / 85-89.
O nadciśnieniu tętniczym łagodnym mówimy wówczas, gdy jego wartość sięga 140-159/90-99 mm Hg, o umiarkowanym przy 160-179/100-109 mmHg, a o ciężkim przy 180/110 mm Hg.

 

Jakie objawy sugerują nadciśnienie tętnicze krwi?

 

Nadciśnienie może nie dawać uciążliwych objawów klinicznych, dlatego wiele osób przez lata nie wie o swojej chorobie. Problem występuje coraz częściej nawet po 40 roku życia. Wśród symptomów choroby można wymienić: poranne bóle głowy, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, szyi, krwawienie z nosa, niektórzy gorzej znoszą wysiłek fizyczny. Kiedy jednak w porę nie podejmiemy leczenia, dochodzi do wielu groźnych powikłań narządowych.

 

Światowa Organizacja Zdrowia określiła kilka stadiów rozwojowych nadciśnienia:

 

I – nadciśnienie bez zmian narządowych

II – nadciśnienie z niewielkimi zmianami narządowymi – białkomocz, przerost lewej komory serca, zmiany w siatkówce oka

III – nadciśnienie z ciężkimi uszkodzeniami narządowymi – niewydolność serca, retinopatia nadciśnieniowa, powikłania mózgowe, niewydolność nerek.

Już ten podział pokazuje, jakie problemy zdrowotne może wywołać nieleczone nadciśnienie tętnicze.

 

Skąd biorą się powikłania?

 

Należałoby krótko wyjaśnić, czym w ogóle jest ciśnienie tętnicze krwi. Mówiąc obrazowo, to siła, która sprawia, że krew znajdująca się w naczyniach przepływa przez kolejne tętnice. Siła ta nie tylko przesuwa krew w naczyniach, ale naciska na ściany naczyń. Zwiększone ciśnienie tętnicze w naczyniach powoduje nadmierny nacisk na ścianki tętnic. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym większe uszkodzenia zachodzą w naczyniach, co w konsekwencji prowadzi do  niebezpiecznych zmian w narządach wewnętrznych.

 

Co sprzyja powstawaniu nadciśnienia tętniczego?

 

W medycynie mówi się o dwóch rodzajach nadciśnienia – pierwotnym i wtórnym.

Pierwotne, nazywane inaczej idiopatycznym, ma niewyjaśnioną przyczynę. Sprzyja mu wiek powyżej 60 roku życia, nadwaga, niewłaściwa dieta z nadmierną ilością soli, obfite odżywianie, brak ruchu, alkohol, palenie papierosów, stres. Często też nadciśnienie tętnicze występuje rodzinnie.

Nadciśnienie wtórne jest wynikiem istniejącej już choroby. Może występować przy schorzeniach nerek, chorobach naczyń, wadzie serca czy też cukrzycy. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia.

O leczeniu decyduje lekarz specjalista i on nadzoruje cały ten proces. W niektórych przypadkach wystarczy obniżenie masy ciała, odpowiednia dieta, ruch. Niejednokrotnie konieczne jest wprowadzenie środków farmakologicznych, co nie zwalnia pacjenta z obowiązku stosowania się do zasad zdrowego trybu życia.

 

 Jakie zalecenia miałaby Pani Doktor dla pacjenta z nadciśnieniem tętniczym? 

 

  • Jeśli chorujesz na nadciśnienie, systematycznie sprawdzaj i zapisuj jego wartość. Pomiary należy wykonywać rano, w południe i wieczorem.
  • Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza.
  • Kontroluj poziom cholesterolu i cukru we krwi.
  • Regularnie przyjmuj przepisane leki.
  • Przestrzegaj diety.
  • Zwiększ aktywność fizyczną wg zaleceń lekarza.
  • Zrezygnuj z palenia papierosów.
  • Ogranicz spożycie alkoholu.
Czy dla „nadciśnieniowca”, poza kontrolą ciśnienia krwi, wskazane są inne dodatkowe badania?

Ponieważ nadciśnienie tętnicze powoduje zmiany w siatkówce oka, wskazane są badania dna oka wykonane u okulisty. Okresowo należy przeprowadzać badanie ogólne krwi i posiew moczu oraz oznaczyć we krwi stężenie potasu, sodu i kreatyniny, co pozwoli sprawdzić funkcjonowanie nerek. U wszystkich chorych zaleca się kontrolę poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i triglicerydów. Osoby z nadciśnieniem powinny wykonać badanie EKG oraz Echo serca.

Dziękujemy za rozmowę.