/  Artykuły   /  Inne   /  Jak gryzą poszczególne owady?
owady

Jak gryzą poszczególne owady?

Dokuczają nam już od wiosny, przez całe lato, nie tylko podczas wyjazdów na łono przyrody, ale również w przydomowych ogródkach i balkonach. Spotkania z nimi mogą wywołać nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne objawy.

Wprawdzie w środkowoeuropejskich warunkach klimatycznych nie grozi nam malaria czy febra przeniesiona przez komary, ale nasze „rodzime” owady też nieźle potrafią uprzykrzyć życie, a niejednokrotnie doprowadzić do poważnej choroby. Ukąszenia pszczół, os, komarów powodują nieprzyjemne swędzenie skóry, pieczenie, a nawet ból. Największy problem mają oczywiście osoby uczulone na jad owadów, ponieważ może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Niezwykle niebezpieczne jest ukąszenie kleszcza, który może przenosić groźną boreliozę lub wirus wywołujący zapalenie opon mózgowych.

 

Komary

Występują najczęściej nad wodą (nad stawami, jeziorami) w wilgotnych lasach, parkach, ogrodach. Spotkać je również można w mieście głównie w maju, w czerwcu i w sierpniu. Ich aktywność zwiększa się o zmierzchu.
Objawem ukąszenia komara jest bąbel w miejscu ugryzienia, zaczerwienienie skóry, swędzenie, pieczenie, czasami ból. Bąble na ogół szybko znikają, mogą jednak pozostać znacznie dłużej, jeśli zaczniemy się drapać w użądlone miejsca. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą się utrzymywać nawet kilka dni. U osób uczulonych może dojść do miejscowej reakcji alergicznej.

 

Kuczmany

Niewiele osób wie, co to za owad. Kuczman to „miniaturka„ komara. Również zaczyna swą aktywność w maju, atakuje wczesnym rankiem i o zmierzchu. Jest jeszcze bardziej uciążliwy. W odróżnieniu od komara potrafi dostać się również pod ubranie. Ukąszenia niektórych gatunków mogą być niebezpieczne. Owady mogą zakażać wirusami działającymi m.in. porażająco na układ nerwowy.

 

Meszki

Wyglądem przypominają malutkie muszki. Atakują przez całą dobę, niezależnie czy w słoneczny dzień czy nocą. Po ukąszeniu miejsce jest bolesne, pojawia się obrzęk, może wystąpić gorączka. Bardzo niebezpieczny jest masowy atak meszek. Wielokrotne ukąszenia mogą wywołać uogólnioną reakcję alergiczną.

 

Osy

Owady te potrafią kłuć wielokrotnie, wstrzykując jad. Miejsce ukąszenia boli i puchnie. Gdy ból mija, skóra mocno swędzi. Jad osy zawiera substancje uczulające, powodujące rozpad czerwonych krwinek, działa drażniąco na zakończenia nerwów. Ukąszenie jest bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów, prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Osy atakują, gdy gniazdo jest zagrożone lub niszczone (mogą zaatakować intruza całym rojem),rozdrażnią je gwałtowne ruchy ludzi lub zwierząt, ciemne lub bardzo jaskrawe barwy, zapach, na przykład perfum lub kosmetyków.

 

Pszczoły

Atakują w sytuacjach podobnych, jak osy. Szczególnie niebezpieczne jest ukąszenie w język, podniebienie, gardło, przełyk lub oko. W miejscu ukąszenia przez pszczołę powstaje zaczerwienienie i obrzęk. Jest ono bolesne. Czasami występują nudności, wymioty, obfite pocenie się. Im wcześniej usuniemy żądło, które pszczoły zostawiają w miejscu ukłucia, tym mniejsze będą objawy miejscowe i ogólne. Jad pszczoły u osób uczulonych wywołuje wstrząs anafilaktyczny.

 

Szerszenie

Szerszeń może ugryźć niczym nie sprowokowany. Po użądleniu pojawia się zaczerwienienie skóry, obrzęk, opuchlizna, może wystąpić gorączka, dreszcze, ból w klatce piersiowej i duszności. Jad tego owada zawiera toksyny uszkadzające krew i nerki. Nawet jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad owadów, po ukąszeniu przez szerszenia najlepiej zgłosić się do lekarza.

 

Kleszcze

Chociaż przenoszą groźne choroby, robią to „ze znieczuleniem”. Ślina kleszczy zawiera substancję znieczulającą, dlatego ukąszenia nie czujemy. Kleszcz zagnieżdżając się w skórę wysysa krew, napojony po kilku dniach odpada. Jeśli owad jest zainfekowany, może dojść do wirusowego zapalenia opon mózgowych lub do boreliozy.

Przed kleszczowym zapaleniem opon mózgowych chroni szczepienie. Niestety, nie ma jeszcze na rynku szczepionki przeciwko boreliozie. Dlatego, jeśli przydarzy się ukąszenie przez kleszcza, trzeba wykonać badanie  laboratoryjne, by sprawdzić czy nie nabawiliśmy się boreliozy.

 

Jak sobie radzić?

W sytuacji wystąpienia niewielkich objawów miejscowych po ukąszeniu przez owada, można zastosować preparat w postaci żelu lub maści, który złagodzi dolegliwości. Jeśli nie mamy nic takiego pod ręką, można zrobić okład z zimnej wody. Pamiętajmy, aby nie drapać miejsca ukąszenia, bo możemy je zainfekować. Można wypić musujące wapno, które działa przeciwzapalnie i przeciw wysiękowo.

W poważniejszych przypadkach trzeba udać się do lekarza, bo prawdopodobnie trzeba będzie przyjąć leki antyhistaminowe dostępne na receptę.

 Osoby, które są uczulone na jad owadów powinny nosić przy sobie zestaw pierwszej pomocy na wypadek wstrząsu anafilaktycznego. 

Pamiętaj też o odpowiedniej ochronie przed insektami stosując repelenty na skórę, bądź ubranie wg zaleceń producenta oraz stosownych ubrań, jeśli udajesz się w miejsce szczególnie zagrożone ukąszeniami owadów.