Dla kogo przeznaczone jest badanie
Bezpłatne badanie tomografii komputerowej może wykonać każda osoba, która posiada skierowanie od lekarza specjalisty ubezpieczenia zdrowotnego: z poradni specjalistycznych, rehabilitacyjnej, psychiatrycznej, z oddziału szpitalnego, szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub izby przyjęć. W takim przypadku badanie wykonasz BEZPŁATNE w ramach NFZ.
Warto wiedzieć:
- Na badanie nie może skierować lekarz rodzinny.
- Badania odpłatne również wykonywane są na podstawie skierowania lekarskiego.
- Krótkie terminy oczekiwania na badanie tomografii komputerowej.
- Rekonstrukcja 3D dołączana do badań kości i stawów.
Co zbadasz metodą tomografii komputerowej:
- Głowę,
- Zatoki,
- Uszy,
- Szyję,
- Jamę brzuszną,
- Klatkę piersiową,
- Kręgosłup,
- Miednicę mniejszą,
- Układ kostno-stawowy (ręka, nadgarstek, przedramię, łokieć, ramię, bark, obojczyk, łopatka, mostek, stopa, podudzie, kolano, udo, biodro, miednica kostna) – do badania dodatkowo rekonstrukcja 3D,
- Tkanki miękkie.
Miejsce wykonywania badań:
Badanie wykonujemy w Lublinie przy ul. Orkana 7. Pracownia tomografii komputerowej znajduje się na poziomie -1, budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony jest w windę i dodatkowy bezpośredni wjazd przed wejście do budynku dla transportu sanitarnego.
Tomografia komputerowa to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie do obrazowania narządów wewnętrznych ciała. Jest to metoda powszechnie stosowana i bardzo dokładna, niezwykle pomocna w diagnostyce wszystkich specjalizacji medycznych.
Tomografia komputerowa częste zastosowanie odnajduje przy obrazowaniu zmian kostnych, głównie delikatnych i małych struktur takich jak uszy i zatoki. Do badań kości i stawów dołączamy rekonstrukcję 3D. Trójwymiarowy kolorowy obraz rzeczywisty w jakości filmowej grafice Apple Technology 2020 pozwala na lepszą ocenę, diagnozę i planowanie leczenia.
Zapisy na badanie tomografii komputerowej:
Na badania można zarejestrować się telefonicznie pod nr. 81 532 37 11 lub przez e-rezerwację na luxmedlublin.pl.
Badania odbywają się od poniedziałku do soboty po wcześniejszym zarejestrowaniu się na dogodny termin.
Warunkiem koniecznym do skorzystania z badania jest dostarczenie skierowania w ciągu 14 dni roboczych od momentu zapisania na badanie.
Pacjenci poniżej 18 roku życia na wykonanie badania obowiązkowo powinni zgłosić się z rodzicem/opiekunem prawnym.
Wyniki badań:
Płyta CD z nagraniem przekazywana jest bezpośrednio po badaniu. Opis badania dostępny jest w terminie – po 15 dniach roboczych od wykonania badania, można go odebrać przez Internet bez konieczności ponownego przyjazdu do pracowni.
Szczegóły badania:
Czas trwania badania może być różny u każdej osoby i zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. W niektórych przypadkach badanie może trwać dłużej ze względu na konieczność podania jodowego środka kontrastowego.
Przeciwwskazania do badania z kontrastem:
- uczulenie na jod (decyzja o podaniu środka kontrastującego wynika ze wskazań życiowych),
- podwyższone ryzyko rozwinięcia się przełomu tarczycowego, takie jak nieleczona nadczynność tarczycy (jodowe środki cieniujące można podać donaczyniowo jedynie ze wskazań życiowych),
- bezwzględnym przeciwwskazaniem jest niewydolność nerek – eGFR < 45,
- przeciwwskazaniem względnym jest ostry krwotok śródmózgowy,
- kobiety karmiące piersią po wykonaniu badania tomografii komputerowej z kontrastem nie powinny karmić w czasie co najmniej 24 godzin.
Przeciwwskazania do badania:
- ciąża,
- waga przekraczająca 135 kg.